Podmínky

Před každým focením si domluvíme podmínky, které spolu následně podepíšeme. Nemám problém se domluvit jinak, ale ve valné většině případů budu trvat na následujícím:

  1. Na veškeré pořízené fotky si vyhrazuji autorská práva, a to k libovolnému použití. Zejména jsou tím myšleny účely propagační a případně komerční. Rozumí se tím umístění fotek na mém webu, profilech na webových stránkách a sociálních sítích, případně jejich vystavení ve veřejných prostorách. Nefotím do šuplíku, takže prosím opravdu počítejte s tím, že alespoň jedna fotka z každého focení se někde objeví. Co se týče účelů komerčních, zatím to pravděpodobně nehrozí, buďme realisti. Ale pokud se nějaká fotka povede, bude se někomu líbit a bude za ní chtít zaplatit nebo jí někde použít, nehodlám mu bránit – pokud to ve smlouvě neurčíme jinak.
  2. Pokud chcete fotky umístit na internet Vy, musí u nich být nějakou formou uveden autor. To znamená dát k fotkám odkaz, uvést jméno autora nebo ideálně umisťovat na web fotky v menším rozlišení s copyrightem.
  3. Fotky lidí jsou na webu většinou zveřejňovány pod křestním jménem modela/modelky, fotky vozů pod značkou a/nebo typovým označením. Není problém to určit jinak (např. použít přezdívku či něco neutrálního), musíte to ovšem specifikovat při domluvě.
  4. Co se týče focení aut, platí výše zmíněné s tím rozdílem, že u zveřejněných fotek je odstraněna SPZ a není uveden majitel vozu. U fotek ve full rozlišení dostáváte obě verze – jak s viditelnou SPZ, tak s odstraněnou. Záleží pak na Vás, které budete kam dávat, za to už neručím. Netýká se fotek ze srazů, výstav a podobně, tam je SPZ odstraněna jen na požádání majitele vozu či pořadatele.
  5. Hotové fotky dostanete ke stažení formou odkazu ve full rozlišení, archiv bude heslován, případně na CD a dalších médiích. Finální počet fotek Vám vždy sdělím. Full rozlišení je bez copyrightu, abyste mohli s fotkami nakládat, udělat si z nich fotodárky apod.
  6. Pokud budete chtít fotky použít např. v médiích (nebo kdekoliv otisknout fotky, kde nejste vyfocen/a Vy), bude vyžadován můj souhlas jakožto autora fotografií. Jinak se jedná o porušení autorských práv, čemuž se samozřejmě budu bránit. Nemám nic proti vystavování na webu či tisku, použití do časopisů či novin, ale chci o tom vědět, aby nedošlo ke zneužití fotek k něčemu, s čím názorově nesouhlasím atd.
  7. S  fotkami nelze dále manipulovat vlastními úpravami. Pokud chcete, aby byla fotka upravená jiným stylem (např. jiné barvy), sdělte to mě a já ji upravím dle Vašich požadavků, pokud to bude možné.
  8. Neupravené fotky neposkytuji.
  9. Vyhrazuji si právo znění podmínek zde na webu kdykoliv aktualizovat.
  10. Každý zájemce o focení se s aktuálními podmínkami seznámí a domluví se mnou jejich kompletní znění, které bude následně stvrzeno podpisy obou stran. Za platnou je pak brána takto podepsaná dohoda se všemi náležitostmi, podmínky na webu jsou pouze orientační.

Mějte prosím na paměti ještě jednu věc: z principu nedělám retuše typu „obálky módních časopisů“. Nečekejte hubenější nohy, odstranění veškerých vrásek z obličeje, odsátí tuku z břicha či zvětšení prsou apod. Lidé na mých fotkách jsou stále lidé a ne nakreslené figurky vyhlazené Photoshopem.

Sázím na to, že jsme rozumní a není problém vše předem specifikovat tak, aby nedocházelo k nedorozuměním a aby byly spokojeny obě strany. Nehodlám se obohacovat na tom, že budu zaplavovat net Vašimi fotkami, všeho s mírou. Málokdy se zde nebo na jiném mém profilu objeví kompletní set fotografií. Ovšem fotím sice pro zábavu, ale chci, aby moje práce byla vidět a její použití nebylo v rozporu s právy mými ani Vašimi. Jinak už to není zábava, ale starost.